Domain Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Domain (alan adı) bir web sitesinin kimliğidir. Her web sitesinin mutlaka bir alan adı bulunur. Firmanın kimliği olarak nitelendirilen domainlerin satın alınma işlemi oldukça önemli bir süreçtir. Domain alırken nelere dikkat edilir? Diye sorduğumuzda belli başlıklar karşımıza çıkar.

İyi bir alan adı almak sektöre 1-0 önde başlamak demektir. Akılda kalıcı, kısa, global, kulağa hoş gelen, firmayı ve markayı anlatan bir alan adı idealdir. Dilerseniz biraz daha ayrıntı verelim:

Hatırlanabilir olmalı

İnternet kullanıcılarının aklında yer edebilecek isimler seçmelisiniz. İlgi çekici, diğerlerinden farklı ve size özel olmalıdır.

Kısa olmalı

Alan adı 10 harften daha fazla olmamalıdır. Hem hatırlanması hem de söylenmesi kolay olur. Ayrıca yanlış yazılmasını önleyecek, akılda kalacaktır.

.com olmalı

En çok kullanılan ve bilinen adres şekli .com’dur. Siz de daha fazla ziyaretçi istiyorsanız son eki nokta com olanları tercih etmelisiniz. Bu durumun bir diğer yararı da İnternet Explorer ve Firefox tarayıcılarında karşınıza çıkar. Adres çubuğuna bir isim yazdığınızda yanına gelen .com ziyaretçileri doğal yoldan size çeker.

Uluslararası olmalı

İyi bir alan adı global olmalıdır. Farklı ülkelerden, şehirlerden, sektörlerden, görüşlerden insanların sitenize uğrayabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Genele hitap eden isimler seçebilirsiniz.

Kulağa hoş gelmeli

Kolay söylenen ve uyumlu harflerden oluşan isimleri hatırlamak daha kolay olur. Ünlü alan adları genelde kulağa hoş gelenlerdir.

Alfabetik harfleri içermeli

Domainlerde kısa çizgi veya numara içermesi tavsiye edilen bir durum değildir. Söylenirken karışıklık yaşatır ve yanlış anlaşılmaya sebep olabilir.

Tanımlayıcı olmalı

Firmanızın amaçlarını ve hizmetlerini yansıtabilir şekilde olmalı. Kullanıcılar alan isimlerinizi duyduklarında web sitesinin içeriğini tahmin edebilmeli.

Markanızı yansıtmalı

İyi bir alan adı şirketin kurumsallığını doğru bir şekilde yansıtmalı. Nadir rastlanacak bir isim seçerek profilinizin sağlam oluşturulması mümkün hale gelir.

Domain nasıl alınır?

Siz de domaininizin özelliğine göre ilgili sitelerden alan adınızı alabilirsiniz. Domain alımı genelde senelik yaptığınız kiralamaları uzatmanız mümkün. Bitiminde tekrar yenilenmesi gereken uygulamayı takip etmek zorundasınız yoksa mülkiyetiniz sonlanacaktır. Dilerseniz sizin yerinize bu işi yapabilecek ajanslardan destek alabilirsiniz.